Dřevo patří k nejlevnějším zdrojům tepla. I proto se stále více domácností vryací k vytápění dřevem. V oblibě jsou především krbová kamna s tepelným výměníkem, ale i kotle na dřevo. Pokud budete kupovat dřevo poprvé, bezpochyby se vám bude hodit několik užitečných rad, jak a jaké palivové dřevo nakoupit. 
Není dřevo jako dřevo, každé hoří jinak. Měkké dřevo jehličnanů s vysokým obsahem smoly je vhodné na zátop. Jinak ale prská a hoří zbytečně rychle.
Pro samotné topení jsou ideální tvrdá listnatá dřeva: dub, buk a jasan. Dobré je věnovat pozornost také délce polen v závislosti na velikosti vašeho krbu či kamen.

Metr plný, rovnaný, sypaný…

Pokud porovnáváte ceny dřeva, je třeba rozlišovat různé jednotky. Základní jednotkou je 1 tuna, na váhu se však prodávají spíše peletky či štěpka. Topné dřevo se prodává na objem. Většinou se setkáte s cenou za 1 prm – prostorový metr rovnaný. Jde o dřevo srovnané a poskládané do krychle o hraně dlouhé 1 m. Takto rovnaná „krychle“ by měla obsahovat nejméně 60–75 % dřeva, zbytek tvoří „mezery“.

Další obvyklou jednotkou, zejména při větších objemech, je 1 prms – prostorový metr sypaný. Tedy dřevo volně vysypané (nikoli rovnané) do krychle o hraně dlouhé 1 metr. Pro představu, 1 rovnaný metr odpovídá 1,5 –1,7 metru sypaného.

Kolik váží 1 m3 dřeva?

Dřevo:
1 metr rovnaný
1 metr sypaný
Smrk, jedle
410 kg
250 kg
Topol
370 kg
225 kg
Bříza
540 kg
330 kg
Buk
600 kg
365 kg
Dub
590 kg
360 kg

Pozn.: Hmotnost je uváděna pro suché dřevo.

 

GRAF VÝHŘEVNOSTI DŘEVA

100% ■ HABR 
  99% ■ DUB
  92%  JASAN
  91%  JAVOR
  89%  BŘÍZA
  84%  JILM
  80%  BUK
  71%  VRBA
  70%  SMRK
  66%  MODŘÍN
  65%  OSIKA
  57%  LÍPA
  50%  TOPOL
 
 

Využití a výhřevnost jednotlivých druhů dřeva

 
Tvrdé dřevo
 
Palivo z tvrdého dřeva představuje jednoznačně nejkvalitnější způsob topení dřevem. Tvrdé listnaté dřevo obsahuje velmi vysoké množství ligninu, což ho z hlediska výhřevnosti řadí na první místo mezi dřevinami. Výhřevnost tvrdého dřeva je srovnatelná s hnědým uhlím, avšak v přímé konfrontaci je dřevo jasným vítězem, protože se jedná o čistou energii z obnovitelných zdrojů. V porovnání s hnědým uhlím je dřevo z hlediska ceny o několik řádů výhodnější a v neposlední řadě je topení dřevem i mnohem více uživatelsky příjemnější a to včetně veškeré manipulace a čistého a snadného skladování.
 
Kvalitně proschlé tvrdé dřevo obsahuje pouze minimální procento zbytkového popela, který je svou kvalitou vhodný jako ekologické hnojivo pro rostliny.  Používání tvrdého dřeva  je šetrné vůči příslušnému topeništi. Topeniště se nezanáší usazeninami obsaženými v kouři. Tvrdé dřevo nalezne své uplatnění ve všech topeništích na tuhá paliva, od krbů, krbových kamen až po kotle určené k centrálnímu vytápění.
 
Měkké dřevo
 
Do kategorie měkkého dřeva řadíme dřevo jehličnaté a některé druhy dřeva listnatého. Měkkédřevo má obecně poněkud nižší parametry výhřevnosti než dřevo tvrdé, výjimku tvoří pouze bříza. Březové dřevo se svou výhřevností přibližuje dřevu tvrdému. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších paliv do krbů a krbových kamen vůbec.
 
Podskupina zahrnující dřevo jehličnaté, se nejlépe hodí do topenišť s uzavřeným spalovacím prostorem (zplynovací kotle, kamna atd.), nebo tam, kde nevadí, že ze dřeva při hoření vylétávají jiskry (venkovní prostory atd.). Jehličnaté dřevo obsahuje velké množství pryskyřic, které zaručují jeho kvalitní výhřevnost. Měkké listnaté dřevo se je svým použitím univerzální, bez problému ho tedy lze použít ve všech druzích topenišť na tuhá paliva, ať už se jedná například o krby či kotle k centrálnímu vytápění. Z hlediska výhřevnosti i ceny, může být ekvivalentem dřeva jehličnatého.